SİYAD Onur Ödülleri Açıklandı
: TSAFebruary 20, 2016

Sinema Yazarları Derneği, 2 Mart’ta yapılacak 48. SİYAD Ödül Töreni’nde Onur Ödülleri’nin Menderes Samancılar, Gülsen Tuncer, Ahmet Soner ve Hilmi Etikan’a verileceğini açıkladı.

 

48. SİYAD Ödül Töreni, 2 Mart’ta Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Törende 2015 Türk sinemasının 13 dalda en iyileri açıklanacak. Törende ayrıca Türkiye kısa film tarihinin bilinmeyen bir sayfasına dair gösterim ve oyuncu Tülin Özen’in geçmiş ile günümüz arasında köprü kuran bir canlı performansı gerçekleşecek.

 

Menderes Samancılar, 1 Mayıs 1954 tarihinde Adana'da doğdu. Sinemaya ilk adımını 1975'te İnce Memed Vuruldu filmiyle attı. Günümüzde Güneşi Gördüm (2009), Gözetleme Kulesi (2012) ve Neden Tarkovski Olamıyorum (2014) filmlerinde oynayan Menderes Samancılar, oyunculuğa devam etmektedir.

 

Yıldız Kenter, Melih Cevdet Anday, Ahmet Kutsi Tecer gibi önemli isimlerden eğitim alan Gülsen Tuncer, profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1968 yılında Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatrosunda Zilli Zarife oyunu ile başladı. Kopuk (1972), İpekçe (1987), Berdel (1990) gibi pek çok filmde rol aldı. Üvey Baba, Ateşten Günler, Bugünün Saraylısı, Aşk-ı Memnu gibi dizilerde de oynadı.

 

Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1966'da Atıf Yılmaz'ın yanında asistan olarak çalışan Ahmet Soner, 1968'de Samim Kocagöz'ün Teneke adlı öyküsünü on dakikalık kısa film olarak çekti. Genç sinemacılara katıldı ve bu grupla birçok teorik ve pratik çalışmalar yaptı. 1971'de Yılmaz Güney'in yanında çalışarak Acı, Ağıt, Umutsuzlar filmlerinde asistanlık yaptı.

 

Paris’te Fransız Sinema Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra Sorbonne Üniversitesi’nde sinema-edebiyat ilişkisi üzerine yüksek lisans yapan Hilmi Etikan, Türkiye’ye döndüğünde İFSAK ve TÜRSAK’ta sinema birimleri oluşturdu, DİSK Foto Film Merkezi’ni kurdu ve yönetti. Etikan’ın çok sayıda belgesel filmi arasında Türkiye’de kısa filmin ve belgesel sinemanın tarihine dair belgeseller de yer alıyor.