Türkçe - English

Ah Güzel İstanbul

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, İstanbullu bir adamın taşralı bir genç kadına aşkı konu edilir. Haşmet, iflas etmiş saraylı bir ailenin son temsilcisidir. Elden çıkardıkları yalının bahçesinde bir kulübede yaşayıp seyyar fotoğrafçılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Bir gün artist olma hayaliyle İstanbul’a gelen Ayşe’yle tanışır. Haşmet, Ayşe’ye âşık olur. Genç kadının kötü yola düşmesinden korkarak ona yardım etmeye karar verir. (Yasin Aydınlık)

Bordighera Komedi Filmleri Festivali boş (1967)

Sadri Alışık

Haşmet İbriktaroğlu

Danyal Topatan

Bakkal Halil

Feridun Çölgeçen

Aktör Şefik

İhsan Yüce

İbrahim

Bilge Zobu

Şakir

88 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Be-Ya Film
Film Laboratuvarı : Lale Film

Boğaziçi Köprüsü, İstanbul, Türkiye

Eminönü, İstanbul, Türkiye

Ayasofya, Sultanahmet, Fatih, İstanbul, Türkiye

Sultan Ahmet Camii, Sultanahmet, Fatih, İstanbul, Türkiye

Ayşe Şasa'nın Yeşilçam Günlüğü adlı kitapta yer alan söyleşisinde filmle ilgili şöyle bir not bulunmaktadır: "Ah Güzel İstanbul'un senaryosunu iki ay beynim çatlayarak, hiç uyumayarak, gece gündüz adeta cinnet geçirerek yazdım. Yeşilçam'da kimse böyle bir çaba sarfetmiyordu" (Şasa, Yeşilçam Günlüğü, 164).

"Senaryolarımı birbiri ardına gelen utanç belgeleri olarak değerlendiriyorum, Ah Güzel İstanbul gibi filmler... Hepsi birbirinin aynı serüvenler dolanıyor kafamda; ama bilhassa Ah Güzel İstanbul... Safa Önal'la müşterek yaptığımız bir çalışmadır; Safa bir hikaye getiriyor, tretman ve diyaloglarını yazarak senaryo haline getiriyorum. Oldukça farklı bir adaptasyona tabi tutuyorum. Fakat büyük bir şüphe taşıyorum yaptığım işler konusunda, marazi korkularım var. Ah Güzel İstanbul'u çok kifayetsiz bulduğum için imzamı bile atmıyorum. Bugün zama zaman gösteriliyor ve hala jenerikte imzam yoktur. O filme kahredici bir mesai verdiğim halde, imzam yoktur: bazı bölümlerini sevdiğim halde o dönemde de tüylerimi diken diken eden Ayla Algan'ın Şarlo parodisi yaptığı bir bölüm var. Şemsiyesini ağaca asıp şarlo gibi yürüyor. Senaryoda olmayan, filmin genel havasına hiç uygun düşmeyen, yamalık gibi bir şey. Tam anlamıyla bir yönetmen hatası. Bu tip şeyler beni çok tedirgin ediyor, sinirlerimi korkunç bozuyor" (Şasa, Bir Ruh Macerası)

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.

Sayman, Aydın ve Erdoğan Kar (ed.). Temel Verileriyle Türk Sineması 1996-2006: Basic Database of The Turkish Cinema 1996-2006. İstanbul: Cine Türk, 2008.

Şasa, Ayşe. Yeşilçam Günlüğü. İstanbul: Küre Yayınları, 2010.

Şasa, Ayşe. Bir Ruh Macerası. İstanbul: Timaş Yayınları, 2013.

hasmetibriktaroglu - 11 Ocak 2017, 16:28

Canımsın...

Battal - 24 Şubat 2016, 14:00

filmin süresi 102 dakikadır