Bilgi/Belge paylaşabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

İngilizce Dil Seçeneği - Yakında

Susuz Yaz

Uzun Metraj, Kurmaca

Film, yaz kuraklığında su temin etmek için mücadele veren köylülerin hikâyesini anlatmaktadır. Ege’nin bir köyünde yaşayan köylüler yazları kuraklıkla karşı karşıya kalırlar. Köydeki su kaynakları ise Hasan ve Osman isimli iki kardeşin elindedir. Osman, suyu köylülerle paylaşmak isterken Hasan buna karşı çıkar. Su mücadelesinde yaşanan bir ihtilaftan dolayı Osman hapse girer. Böylece Hasan köylülere daha fazla zorluk çıkarmaya başlar. Ayrıca Hasan ile kalmak zorunda kalan Osman'ın karısı Bahar’ı da zor günler beklemektedir. (Celil Civan)

Acapulco Film Festivali boş (1964)

81 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Hitit Film
Film Laboratuvarı : Erman Film
Seslendirme : Erman Film
Afiş Basım : Can Ofset
Afiş Basım : Yılmaz Ofset

Bademler Köyü, Urla, İzmir, Türkiye

Filmin senaryosu, Necati Cumalı'nın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 162).

"Berlin Film Festivali'nde 'Trockener' adıyla yarıştı. Erksan'ın adı ise İsmail Metin olarak geçer. Erksan'ın yurtdışında yaşayan ortağı ve başrol oyuncusu Ulvi Doğan, filme seks sahneleri ekleyerek Londra sinemalarında vizyona soktu" (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 163).

"Martin Scorsese'nin kuruculuğunu üstlendiği World Film Foundation (Dünya Sinema Vakfı) tarafından dijital bir restorasyonla yenilenen kopyası Cannes Film Festivali'nde 45 yıl sonra (2008) gösterildi" (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 163).

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.

Sayman, Aydın ve Erdoğan Kar (ed.). Temel Verileriyle Türk Sineması 1996-2006: Basic Database of The Turkish Cinema 1996-2006. İstanbul: Cine Türk, 2008.

Yazıcıoğlu, Ceren (haz.). 21. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali (15-21 Eylül 2014). Adana: Adana Altın Koza Yayınları, 2014.