Türkçe - English

Gençlik Hülyaları

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, oğlunu arayan bir adamın yıllar sonra oğluna kavuşması konu edilir. Kenan ile Gönül birbirlerine âşıktırlar. Kenan üniversite tahsilini tamamlayınca memleketine döner. Ailesinden izin alıp Gönül’le evlenmeyi planlamaktadır. Fakat babası bu evliliğe müsaade etmez. Gönül ise Kenan’ın dönmesini beklerken hamile olduğunu öğrenir. Kenan’a mektup yazmaya karar verir. Ancak Kenan'a mektup yazamadan Kenan’ın ayrılık mektubu eline ulaşır. Çalıştığı iş yerinden ayrılarak oğlu Fikret’i doğurur. Daha sonra bir fabrikada çalışmaya başlar ve iş arkadaşı Ahmet ile evlenir. Gönül bir gün Kenan’ın en yakın arkadaşı Suphi ile karşılaşır ve yaşadıklarını anlatır. Suphi ise Kenan’a bir çocuğu olduğunu haber verir. Kenan, çocuğunu almak için İstanbul’a gelir. Ancak Kenan’ın oğluna kavuşması kolay olmayacaktır. (Meltem İşler Sevindi)

85 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Efe Film
Dağıtım Şirketi : Arzu Film
Film Laboratuvarı : Lale Film
Seslendirme : Lale Film
Lobi Basım : Apa Ofset Basımevi

Haliç, İstanbul, Türkiye

Eminönü, İstanbul, Türkiye

Üsküdar, İstanbul, Türkiye

Senaryo, François Coppee'nin Le Coupaple [Suçlu] adlı romanı ile Hint filmi Avare'nin çıkış noktasını oluşturan olaydan uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 143).

Filmin jeneriğinde "Bize bu filmin çekilişi esnasında büyük kolaylık gösteren Mustafa Akınal ve Ortakları, Yün İplik Fabrikasına ve Bilhassa Gazi Akınal'a teşekkür ederiz." notu bulunmaktadır.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.