Türkçe - English

Endişe

Uzun Metraj, Kurmaca

Film, kan davasından kurtulmaya çalışan bir pamuk işçisinin hikâyesini anlatır. Cevher ailesiyle birlikte Çukurova’da pamuk tarlalarında çalışan bir işçidir. Kan davası yüzünden düşmanları peşindedir. Kanlıları, Cevher’in önüne iki seçenek koyarlar: Ya kırk beş gün içinde kan bedelini ödeyecek ya da öldürülecektir. Tarlada uzun zamandır çalışan işçiler, çalışma koşullarına karşı birleşerek greve başlar. Birkaç gün greve katılan Cevher kendisine verilen mühletin azalmasıyla yeniden çalışmaya başlar. Bu sırada patronun adamlarından Osman, Cevher’den kızı Beyaz’ı ister. Cevher, yaşlı ve kötü biri olan Osman’ın yüklü miktardaki başlık parasını reddeder. Fakat süre gittikçe azalmaktadır. (Celil Civan)

Uluslararası Antalya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (1975)

79 dk, Renkli, 35 mm

Yapım Şirketi : Güney Film
Film Laboratuvarı : Yeni Stüdyo
Afiş Basım : Yılmaz Ofset

Yumurtalık, Adana, Türkiye

Mersin, Türkiye

Yılmaz Güney, Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişe'yi yönettiği sırada, bir tartışma sonucunda hakim Sefa Mutlu'yu öldürdüğü [gerekçesiyle] (13 Eylül 1974) tutuklandı. Olaydan sonra filmi, Güney'in asistanlarından Şerif Gören tümüyle yönetti ve Yılmaz Güney'in yerine Erkan Yücel oynadı" (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 429).

Filmin yapımcısı jenerikte Süha Pelitözü olarak geçmekteyken Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde Yılmaz Güney olarak geçmektedir (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 429).

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.

Sayman, Aydın ve Erdoğan Kar (ed.). Temel Verileriyle Türk Sineması 1996-2006: Basic Database of The Turkish Cinema 1996-2006. İstanbul: Cine Türk, 2008.

Battal - 22 Şubat 2016, 12:49

filmin süresi 84 dakikadır