Türkçe - English

Selamsız Bandosu

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, bir grup kasabalının bando takımı kurmak için yaptıkları anlatılır. Latif Şahin, Selamsız adında yoksul bir Anadolu kasabasının belediye başkanıdır. Bir gün gazetede Cumhurbaşkanı'nın yurt gezisi sırasında kasabalarından trenle geçeceğini öğrenir. Bunun üzerine kasabada bir bando takımı kurarak Cumhurbaşkanı'nı karşılamaya karar verir. Fakat kasabada ne müzik aleti, ne de müzikten anlayan birileri vardır. Kasabaya acilen bir bando şefi getirtir ve bando ekibi kurma çalışmalarına başlanır. Bu fikre başta sıcak bakmayan kasabalılar ise zamanla bando takımını sahipleneceklerdir. (Yiğitalp Ertem)

108 dk, Renkli, 35 mm

Yapım Şirketi : Arzu Film
Yapım Şirketi : Erler Film
Film Stüdyosu : Fono Film
Afiş Basım : Mimeray Ofset Matbaacılık

Tavşanlı, Kütahya, Türkiye

Filmin senaryosu 1937'de Akşehir'de yaşanan gerçek bir olaydan esinlenerek hazırlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 695).

Jenerikte Arzu ve Erler film adına yazılmış "Bu filmin çekiminde bizlere yardımcı olan Tunçbilek Garp Linyitleri İşletme Müdürlüğüne, Tavşanlı Belediye Başkanlığına ve Moymül Spor Klübü yönetici ve futbolcularına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız." notu bulunmaktadır.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.