Türkçe - English

Karaoğlan Geliyor

7+ Şiddet / Korku
Uzun Metraj, Kurmaca

Film, Cengiz Han’ın hazinesini arayan Karaoğlan’ın macerasını anlatır. Ölümünün yaklaştığını anlayan Cengiz Han, toprakları ve hazinesi için vârislerinin birbirlerine düşmelerini önlemek amacıyla bir plân yapar. Buna göre, en güvendiği adamları Tokta ve Otsukarcı’ya hazineyi kendisiyle birlikte gömmelerini ve başında nöbet tutmalarını söyler. Tokta, Otsukarcı’ya ihanet ederek hazineye tek başına sahip olmak ister. Hazineye ulaşabilmek için bütün obayı yerle bir eden Tokta, Otsukarcı’nın karısını öldürür ve oğlu Karaoğlan’ı kaçırır. Tesadüfen bir hancı tarafından ele geçirilen Karaoğlan, büyüdüğünde hem annesinin intikamı alacak hem de hazineye kavuşacaktır. (İbrahim Veli Sözer)

Kartal Tibet

Karaoğlan

Meral Zeren

Çavdar

Ahmet Mekin

Otsukarcı

Atıf Kaptan

Cengiz Han

86 dk, Renkli, 35 mm

Yapım Şirketi : Arzu Film

Senaryo, Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun Cengiz Han'ın Hazineleri adlı romanından uyarlanmıştır (Özgüç,Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 376).

"Arzu Film Şirketi Karaoğlan Geliyor adlı bir film çekince, eserin yaratıcısı, çizeri ve hak sahibi Suat Yalaz sözkonusu şirketin yapımcılarını (Ertem Eğilmez ve Nihat Ataman) mahkemeye verdi. Faruk Geç, Ertem Göreç ve Osman F. Seden'in bilirkişi olarak katıldıkları dava 5 yıl sürdü. Ve dava sonucunca filmin yapımcıları tazminata mahkum oldular. Ayrıca yargıtay, filmin imhası için karar aldıysa da, yasaklı filmin bir TV kanalında gösterime girmesi sonucu bu kez yeni bir dava açıldı. 4 yıl süren bu ikinci dava sonucunda taraflar anlaşarak Karaoğlan Geliyor Arzu Film Şirketi'nin malı oldu. (Suat Yalaz'la 18 Ekim 2011 tarihli konuşmamızdan. A.Ö.)" (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 376).

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, 2009.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International, 2012.