Türkçe - English

Gülün Bittiği Yer

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, hapse giren bir gencin yaşadıkları anlatılır. Üniversitede mühendislik okuyan bir genç, bir gece polisler tarafından tutuklanır. Suç işleyen arkadaşlarının isimlerini vermesi için kendisine işkence yapılır. Bir süre sonra serbest bırakılır. Ailesinin yanına dönmek için trenle yolculuk yapmaya başlar. Nişanlısı da her gün tren istasyonuna giderek onun dönmesini bekler. Genç adam ise yaşadıklarından sonra nişanlısıyla beraber olamayacağını düşünür. Bu nedenle kendisiyle beraber yolculuk yapan bir savcıya nişanlısına vermesi için bir ayrılık mektubu bırakır. Ancak savcı yolculuk boyunca genç adamı tanımaya çalışacaktır. (Meltem İşler Sevindi)

95 dk, Renkli, 35 mm

: 8.846

Yapım Şirketi : Mavi Film
Post-Prodüksiyon : Dat Bt.
Ses : Hungarian Film Laboratories
Ses Stüdyosu : MaFilm Audio
Seslendirme : Esra Film

Erzincan, Türkiye

Filmin yapım yılı, jenerikte1999 olarak geçmekteyken Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 830) ve Türker İnanoğlu'nun 5555 Afişle Türk Sineması kitabında 1998 olarak geçmektedir (İnanoğlu, 5555 Afişle, 949).

Jenerikte filmin Recep Yazıcıoğlu anısına yapıldığı belirtilmiştir.

Gülün Bittiği Yer isimli filmin orjinal şarkısının bilgileri:

Müzik: Haluk Levent, Söz: Ömer Lütfi Mete, Davul: Alen Konakoğlu, Bas: Nurhat Şensesli, Akustik ve Distortion Gitar: Alper Erinç, Lead Gitar: Gültekin Kaçar, Hammond Organ: Serkan Dinçer, Vokal: Özkan Uğur, Tuğba Önal, Cihan Okan, Yonca Kocadağ.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.

Yavuz, Deniz. Türkiye Sinemasının 22 Yılı (1990-2011). İstanbul: Antrakt Sinema Kitaplığı, 2013.