Türkçe - English
Türk sineması hakkında herşey

Senede Bir Gün

Uzun Metraj, Kurmaca

Film, her sene yalnızca bir gün buluşabilen iki âşığın hikâyesini anlatır. Nazlı ve Emin işgal edilmiş bir Türk toprağında yaşamaktadır. Birbirlerine âşık olan Nazlı ve Emin yakında evlenecektir. Çorbacı ismiyle anılan işgal kuvvetleri komutanı Nazlı’ya sahip olmak için her yolu dener. Çorbacı yüzünden hapishaneye düşen Emin’den uzun süre haber alamayan Nazlı, ailesinin isteğiyle Doktor Fuat ile evlilik hazırlıkları yapmaya başlar. Fakat Nazlı ve Emin tekrar karşılaşacaktır. (Aybala Hilal Yüksel)

94 dk, Renkli, 35 mm

Yapım Şirketi : Arzu Film
Film Laboratuvarı : Acar Film
Afiş Basım : Mimeray Ofset Matbaacılık

Filmin jeneriğinde eser sahibi İhsan İpekçi olarak geçmektedir. Ancak eser sahibinin Nazım Hikmet olma ihtimali yüksektir. O dönemde Nazım Hikmet eserlerinde İhsan Koza müstearını kullanır. Bazı kaynaklarda İpekçi ailesinden İhsan İpekçi'nin de Senede Bir Gün isimli filme konu olan aynı isimli eserde İhsan Koza takma adını kullandığı yazmaktadır. Ancak İhsan İpekçi'nin başka hiçbir eserinde bu müstearı tekrarlamaması ve Nazım Hikmet'in bu müstearla eserler üretmesi, bu eserin sahipliği konusunda önemli bir bilgi teşkil eder. Bunun yanı sıra filme konu olan eserin içerik ve üslup olarak da Nazım Hikmet'in eserleriyle bağlantıları vardır.

Araştırmacı Haluk Oral, Senede Bir Gün kitabının ikinci sayfasında romanın film çekme hakkının Ferdi Tayfur’da olduğunun yazıldığını belirtiyor. 1930’ların başında Nazım Hikmet’in İpek Film’de seslendirme yönetmeniyken Ferdi Tayfur’un Nazım’ın yardımcısı olduğun belirten Oral’a göre, Hikmet ve Tayfur ikilisinin arası son derece iyi ve ikilinin patronu, İhsan İpekçi bu notu kitabın ikinci sayfasına koymasını “kuvvetle muhtemel” Nazım Hikmet istiyor. Kitapta hikayeyi anlatan kişi Nazım’ın hapis yattığı iki şehri (Ankara ve Bursa) sürekli ziyaret etmekte, Nazım’ın eşi Piraye ve oğlu Memet’in bulunduğu Çamlıca’ya gelmekte. Anlatıcının Çamlıca’ya geldiği gün ise Nazım Hikmet’in özgürlüğe kavuşma tarihi olan 12 Ağustos 1934 yılı. Araştırmayı yapan Haluk Oral’a göre İhsan İpekçi’nin dostu Nazım Hikmet’in ismi sakıncalı olduğu için romanı İhsan Koza ismiyle yayınlıyor. (Kaynak: NTV Tarih Dergisi, Sayı 13, Şubat 2010)

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.