Türkçe - English

Çözülmeler

Uzun Metraj, Kurmaca

Film, askeri darbe sonrası hayatları değişen iki kişinin yaşadığı aşkı anlatır. Uzun zamandır bir roman üzerinde çalışan Uğur, geçinebilmek için bir şirkette muhasebecilik yapmak zorunda kalır. Bu durumun yarattığı mutsuzluk, karısının kendisini terk etmesiyle daha da artar. Evinden ve işinden ayrılıp bir otele yerleşir. Bu sırada bir zamanlar aynı mücadelenin içinde oldukları Nihal ile karşılaşır. Nihal, kocası cezaevinde olduğu için kendisini yalnız hissetmektedir. Uğur ve Nihal’in arasındaki ilişki bir süre sonra aşka dönüşür. Nihal’in kayınpederi, tesadüfen bu ilişkiden haberdar olur. Bu sırada çıkan genel af ile Nihal’in kocası Kemal cezaevinden çıkar. Nihal, Kemal ve Uğur arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. (Meltem İşler Sevindi)

Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Yönetmen (1994)

100 dk, Renkli, 35 mm

: 4.555

Yapım Şirketi : Film Film (Film F.)
Film Laboratuvarı : Şafak Film
Destek : T.C. Kültür Bakanlığı
Destek : Efes Pilsen

Filmin jeneriğinde ve Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde, filmin Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla yapıldığı belirtilmektedir (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 774).

Filmin yapım yılı, filmin jeneriğinde 1994 olarak geçmekteyken Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde(Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 774) ve Türker İnanoğlu'nun 5555 Afişle Türk Sineması kitabında 1993 olarak geçmektedir (İnanoğlu, 5555 Afişle, 935). 

Filmin senaristi, filmin jeneriğinde Yusuf Kurçenli olarak geçmekteyken Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde Cezmi Ersöz olarak geçmektedir (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 774).

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.

Yavuz, Deniz. Türkiye Sinemasının 22 Yılı (1990-2011). İstanbul: Antrakt Sinema Kitaplığı, 2013.