Türkçe - English

Gönüllü Kahramanlar

7+
Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, bir Osmanlı askeri ile bir Sırp kızının aşk hikâyesi anlatılır. Sırplar uzun zamandır Türk hâkimiyeti altında yaşamaktadır. Ancak 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı’ya başkaldırırlar. Yüzbaşı Kemal, Sırp çetelerine karşı savaşan bir Osmanlı askeridir. Kemal ve ekibi bir gün Sırpların eline düşen bir Osmanlı Paşası'nı kurtarmak için bir operasyon düzenler. Bu sırada askerler, Sırp kızı Dora’yı da rehin alırlar. Bu zorunlu birliktelik esnasında Kemal ve Dora birbirine âşık olur. Ancak halkları arasındaki düşmanlık, bu aşkın önündeki en büyük engeldir. (Aybala Hilal Yüksel)

79 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Arzu Film
Film Laboratuvarı : Erman Film
Afiş Basım : Eray Ofset Matbaası

Senaryo, William A. Wellman'ın 1939 yapımı Beau Geste adlı filminden uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 263).

Filmin jeneriğinde "Göreceğiniz film dünyanın herhangi bir yerinde dinleri, dilleri, ırkları ayrı olan insanların birbirilerini düşman diye tanımladıkları ve istemedikleri halde yapmak zorunda kaldıkları bir savaş hali içine cereyan eder.Bu insanlar yaşadıkları müddetçe birbirlerinden nefret ederken bir şey daha öğrenmişlerdir... 'Sevmeği' " notu bulunmaktadır.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.